Martyna Wojciechowska pojawiła się na deskach Opery Leśnej podczas trzeciego dnia Top of the Top Sopot Festival 2023. W towarzystwie grupy tancerzy majestatycznie maszerowała w rytm muzyki.
Wszystko po to, aby zachęcić widzów TVN do oglądania najnowszego sezonu “Kobiety na krańcu świata”. Przypomnijmy, że pierwszy odcinek będzie miał premierę już 3 września o 11:30 na antenie TVN oraz w Playerze.
Kręcenie programu zdominowało ostatnie miesiące życia znanej dziennikarki, która w tym roku przewodzi także ważnemu projektowi, ukierunkowanemu na pomoc dzieciom.
Wojciechowska odniosła się m.in. do sytuacji w polskich szkołach.
Jest wstrząśnięta tym, że w “młode głowy” wkłada się przestarzałe schematy, które budują strach. Pragnie, aby to się zmieniło, dlatego działa ze swoją fundacją.
– Sądzę, że jest bardzo źle. Ja bym bardzo chciała, żeby ten system został zreformowany z tej pruskiej, opresyjnej szkoły, nastawionej na oceny i wytykanie błędów, zamiast na pracę nad talentami naszych dzieciaków i dawanie im po prostu przestrzeni do rozwijanie się – podkreśliła na wstępie.
– My jesteśmy natomiast realistami i w fundacji UNAWEZA, tworząc projekt “Młode głowy – otwarcie o zdrowiu psychicznym”, wiedzieliśmy, że nie jesteśmy w stanie ani szybko zreformować systemu edukacji, ani nie jesteśmy w stanie sprawić, że będzie więcej lekarzy psychiatrów – wyjaśniła.
– Psychiatrów dziecięcych w Polsce jest zaledwie pięciuset na cały kraj – dodała, kontynuując, że ona i pracownicy jej fundacji nie są w stanie wyczarować nagle kilku szpitali dla najmłodszych.
– Wiemy, że trzeba rozmawiać o zdrowiu psychicznym otwarcie. Opracowujemy też system pierwszej pomocy psychologicznej, której chcemy uczyć absolutnie wszystkich. Bierzcie i sięgajcie do tych zasobów! – zachęciła Wojciechowska
17 kwietnia ukazał się raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci oraz młodzieży w wieku 10-19 lat. W projekcie Fundacja UNAWEZA “MŁODE GŁOWY” wzięło udział ponad 180 tysięcy uczniów z całej Polski. To pierwsze tego typu badanie na taką skalę.
– Projekt “MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” powstał po to, żeby usłyszeć głos naszych dzieci. Żeby same mogły się wypowiedzieć: co myślą o sobie, z czym mają największe problemy, a przede wszystkim gdzie szukają wsparcia – odpowiedziała o tej inicjatywnie Wojciechowska