Szeflera należała dawniej do bardzo popularnych roślin doniczkowych, ale na jakiś czas odeszła w zapomnienie.
Rodzaj szeflera (łac. Schefflera) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i liczy sobie ponad 600 gatunków, ale w uprawie doniczkowej znaczenie mają głównie:
szeflera parasolowata (inaczej szeflera ostrolistna, Schefflera actinophylla),
szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola).
Szeflera parasolowata i drzewkowata – czym się różnią?
Oba gatunki szeflery są roślinami bardzo okazałymi, potrafią dorastać do ponad 2-3 m wysokości i osiągać sporą szerokość. Zwykle mają formę wielopędowego krzewu lub niewielkiego drzewka, rosnącego raczej w górę niż rozrastającego się na boki, ale ze względu na duże liście i tak wymagają dla siebie sporo miejsca. Większa z nich jest szeflera parasolowata, która może rozrastać się na szerokość nawet 1,5 m. Jej pierzaste, parasolowate liście są szerokie, a poszczególne listki ostro zakończone. Szeflera drzewkowata jest nieco niższa i bardziej zwarta, a jej listki – tworzące parasolowaty liść – są tępo zakończone lub zaokrąglone.
W naturalnym środowisku oba gatunki szeflery kwitną i owocują, jednak w uprawie doniczkowej kwitnienie zdarza się niezmiernie rzadko, a na owoce w ogóle nie ma co liczyć.
Obie szeflery to rośliny wysokie i okazałe, dlatego polecane są głównie do dużych wnętrz, w których doskonale prezentują się stojąc na podłodze w oryginalnej doniczce.
W sprzedaży dostępne są także ozdobne odmiany szeflery, charakteryzujące się dekoracyjnymi liśćmi ozdobionymi dużymi, białymi lub kremowymi plamami, które niekiedy niemal całkowicie pokrywają blaszkę liściową.
Przykładami takich odmian są:
szeflera ‘Trinette’
szeflera ‘Janine’
szeflera ‘Gold Capella’
Szeflera wymagania
Rosnącą popularność szeflery zawdzięczają jednak nie tylko urodzie, ale też niewygórowanym wymaganiom uprawowym.
Stanowisko i podłoże dla szeflery
Jeśli szeflery mają czuć się u nas dobrze, powinny mieć zapewnione bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale lekko wilgotne podłoże o lekko kwaśnym odczynie.
Szeflera nawożenie
W dobrych warunkach szeflery rosną dość szybko, dlatego w sezonie wegetacyjnym warto systematycznie zasilać je nawozami dla roślin o ozdobnych lub zielonych liściach.
Szeflera podlewanie
Szeflery dość dobrze znoszą przejściową suszę, ale lepiej rosną, jeśli są systematycznie podlewane. Nie lubią natomiast wody zalegającej w pobliżu ich korzeni. Dlatego najczęstszą przyczyną zalania jest żółknięciem liści szeflery i ich opadanie.
Podlewanie kwiatów doniczkowych: jaką wodą je podlewać
Temperatura i wilgotność powietrza dla szeflery
Szeflera przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury – wyższej latem (20-24°C) i niższej zimą (16-20°C). Ponieważ szeflery lubią też świeże powietrze (ale nie zimne przeciągi!), w sezonie letnim bardzo dobrze czują się na balkonie lub tarasie, w miejscu widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Zimę muszą jednak spędzać w pomieszczeniu, gdyż nie są mrozoodporne. W tym okresie nie mogą mieć zbyt gorąco, bo odpoczywają, dlatego nie wolno ustawić ich w pobliżu kaloryfera. W sezonie grzewczym dobrze jest też podnieść wokół nich wilgotność powietrza, które w ogrzewanych mieszkaniach mocno się wysusza.
Dlaczego szeflera gubi liście?
Przyczyn tego, że szeflera gubi liście może być kilka. Po pierwsze możliwe, że roślina jest nadmiernie podlewana i rośnie w zbyt wilgotnym podłożu. Drugą przyczyną może być to, że szeflera stoi w przeciągu, a temperatura jej uprawy jest zbyt niska. Innym powodem gubienia liści p[rzez szeflerę jest zbyt suche powietrze w pomieszczeniu – aby temu zapobiec trzeba podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny. Szeflera może też gubić liście, gdy rośnie w za ciasnej doniczce – to sygnał, by roślinę przesadzić. Powodem zrzucania liści może być w końcu choroba – bakteryjna plamistość liści.
Szeflera przesadzanie i przycinanie
Wiosną, gdy rośliny wznowią intensywną wegetację, możemy przesadzić szeflerę, wykorzystując do tego celu dobrej jakości, żyzną ziemię kwiatową. W tym czasie możemy także przyciąć szeflerę, co pozwoli lepiej jej się rozkrzewić.
Kwiat szeflera rozmnażanie
Ścięty wierzchołek pędu możemy też potraktować jak sadzonkę szeflery, którą po ukorzenieniu w wilgotnym podłożu (nie jest to łatwe) sadzi się do nowej doniczki.
Błędy w uprawie szeflery – czym skutkują?
Niestety, mimo całej swojej urody, szeflery nie są roślinami idealnymi, gdyż nie wybaczają błędów uprawowych. Jeśli narazimy je na zbyt silne słońce, zimne przeciągi, zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę zimą bądź zalanie, ich liście mogą zżółknąć i opaść, przez co roślina straci swoje walory ozdobne.