Pies zimą ma na pewno łatwiej niż jego właściciel, a to dzięki sierści, która gęstnieje, zapewniając ochronę termiczną. „Odziany“ w taki kostium pies zwykle dobrze znosi niskie temperatury. Istnieje jednak kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę, aby uchronić psa przed mrozem i zadbać o jego bezpieczeństwo.
Rada nr 1: Na zimno najlepszy ruch
Podczas gdy właściciele wychodzą na dwór szczelnie okryci kilkoma warstwami tekstyliów i nierzadko z gorącym napojem w termokubku, pies zimą może polegać tylko na swojej naturalnej szacie. Rasy krótkowłose i pozbawione podszerstka, zarówno mały jamnik jak i pokaźny doberman, w szczególnie zimne dni szybko zaczynają marznąc, wyraźnie się trzęsąc. Najlepszą radą na chłód jest ruch: już po chwili szybkiego marszu układ krwionośny zaczyna działać na wyższych obrotach, produkując ciepło od wewnątrz. W ten sposób Twój pies nie marznie, nawet jeśli musi chodzić w śniegu. Pozostając w ciągłym ruchu możecie wybrać się na długi spacer nawet przy niskich temperaturach.
Rada nr 2: Dobrze osusz futro po zimowym spacerze
Pies zimą ma często nie tylko obłocone lapy, ale także mokre futro, które potrzebuje dużo czasu, aby samoistnie wyschnąć, zwłaszcza jeśli podczas spaceru padał deszcz lub śnieg, a Twój pupil porządnie się wyszalał. Pamiętaj, aby po przechadzce skrupulatnie wysuszyć sierść Twojego zwierzaka i nie pozwalaj mu leżeć na zimnej podłodze. Trochę wrażliwsze psy szybko mogą nabawić się przeziębienia lub zapalenia pęcherza. Wysuszenie psiego futra ręcznikiem dobrze wchłaniajacym wilgoć pozwoli Ci tanim kosztem uniknąć problemów zdrowotnych.
Rada nr 3: Zimowy outfit – kurteczka lub płaszczyk dla psa
Zapakowane w zimowy płaszczyk lub kurteczkę przeciwdeszczową czworonogi faktycznie często nie czują się komfortowo. Ale generalne potępianie wierzchniej odzieży dla psa nie byłoby na miejscu, jeśli opiekunowie kierują się dobrem psiaka, a nie modowymi trendami i usilnym uczłowieczaniem zwierzaka. Niektórym czworonogom ubranka w zimie naprawdę pomagają.
Należą do nich:
psi seniorzy i chore czworonogi o słabym systemie odpornościowym,
rasy małe i krótkowłose pozbawione termoochrony podszerstka
szczenięta, których organizm jeszcze nie wykształcił termoregulacji
adoptowane psy z krajów o ciepłym klimacie, które nie znają zimowych temperatur
Wybierając zimowe ubranko dla psa zwróć uwagę na wygodny fason i wodoodporny materiał, z którego jest wykonane. Ciepły płaszczyk czy sweterek nie powinny Twojego pupila ograniczać w ruchach. Detale takie jak kaptur czy gumki przewleczone przez tylne łapy lub ogon bardziej przeszkadzają niż pomagają. Właściciele ekologiczni powinni także rzucić okiem na skład tkaniny.
Rada nr 4: Jak chronić łapki psa przed mrozem?
Popularna już od kilkudziesięciu lat mieszanka używana do walki z lodem jest przyczyną obumierania okolicznej fauny i flory i niszczy nie tylko karoserie aut i obuwie pieszych, ale także poduszki psich łap. Sól drogowa sprawia, że podeszwy łap stają się suche, popękane i bolesne. Po zimowym, błotnistym spacerze psy najczęściej oddają się intensywnej higienie, zlizując z łap nie tylko zwykły chlorek sodu, ale i całą gamę chemikaliów zawartych w soli drogowej, co prowadzi zwykle do problemów żołądkowych. Dlatego pamiętaj o tym, aby przed każdym spacerem natrzeć psie łapy wazeliną, oliwą z oliwek, tłuszczem kokosowym lub specjalnym balsamem. Cienka warstwa tłuszczu działa ochronnie i sprawia, że sól nie przykleja się do poduszek. Wybierz naturalne preparaty do pielęgnacji psich łap – zlizanie tanich, chemicznych środków również może skończyć się rewolucją żołądkową, podobną do reakcji psiego organizmu na sól drogową.
Rada nr 5: Jak dbać o łapy psa zimą?
Pielęgnacja psich łap zimą nie kończy się jedynie na ich regularnym kremowaniu przed spacerem. Po powrocie z przechadzki opłucz łapy Twojego psa w letniej wodzie i dokładnie je wysusz. Wilgoć sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii i powstawaniu grzyba. Jeśli poduszki są suche i popękane, posmaruj je cienką warstwą balsamu pielęgnacyjnego. Nie zapomnij również o pedikiur: krótko obcięte pazury poprawiają przyczepność na śliskim podłożu, a skrócenie włosów między palcami zapobiega powstawaniu sopli lodu, które sprawiają ból i utrudniają chodzenie.
Rada nr 6: Pielęgnacja sierści – czesanie dobre na chłód
Zabieranie szczotki na spacer nie uchroni Twojego psa rzecz jasna przed zimnem. Również czesanie pupila podczas przechadzek nie pomoże mu się ogrzać. Ale regularne szczotkowanie (najlepiej już jesienią) sprawi, że skóra będzie lepiej ukrwiona a sierść zgęstnieje. Codzienna pielęgnacja psiej szaty dopasowanym do długości włosa narzędziem pomoże psu utworzyć kompaktową warstwę ochronną, izolującą ciało przed zimnem i wilgocią.