W minimalistycznym wystroju wnętrz nie chodzi o to, by mieć jak najmniej. Liczy się to, by swoją przestrzeń urządzać świadomie, wybierając rzeczy, które są dla nas ważne. Stawiając na minimalizm, nie musisz wcale dopasowywać się do żadnych reguł i ścisłych zasad, wystarczy, że będziesz kierować się ideą „mniej znaczy więcej”. Jak to zrobić z głową?
Minimalizm we wnętrzach kojarzy się z jasną kolorystyką, a zwłaszcza z dużą ilością bieli oraz wyposażeniem ograniczonym do niezbędnego minimum. W minimalistycznie urządzonym mieszkaniu nie znajdziesz zbędnych dodatków i dekoracji, które nie pełnią żadnej funkcji, poza tą ozdobną. Przestrzenie minimalistyczne bazują na czystych i prostych liniach, ograniczonej ornamentyce, neutralnych barwach oraz naturalnych materiałach.
Styl minimalistyczny można postrzegać jako opór wobec nadmiaru – przedmiotów, kolorów, bodźców. To sposób na urządzenie przestrzeni, która zamiast przytłaczać, pozostawia miejsce na to, co dla domowników najważniejsze.
Charakterystyczne elementy i cechy stylu minimalistycznego to:
proste linie,
monochromatyczne lub neutralne palety kolorów,
niewielka liczba mebli,
ograniczone przedmioty dekoracyjne,
rozwiązania do przechowywania, które zapewniają porządek w przestrzeni,
otwarte plany, płynnie połączone wnętrza,
naturalne światło.
W minimalistycznych wnętrzach każdy detal jest dobrze widoczny, dlatego zarówno materiały wykończeniowe, jak i wyposażenie, trzeba dobierać bardzo starannie. Tutaj nie ma miejsca na „bylejakość”. Rezygnując z nadmiaru, warto zwrócić się w stronę rozwiązań wysokiej jakości, o dopracowanym designie, oryginalnych i niesztampowych, a przy tym ponadczasowych – takich, jak płytki z kolekcji Paradyż by Gosia Baczyńska, stworzonej we współpracy z Gosią Baczyńską, projektantką związaną ze światem mody.
Jak wykorzystać je w minimalistycznych wnętrzach? Zobacz wyjątkowe inspiracje i poznaj ciekawą odsłonę wiodącego trendu ostatnich lat. Sprawdź, jak efektownie mogą prezentować się domowe wnętrza otulone stonowanymi barwami i przekonaj się, że mieszkać minimalistycznie to znaczy mieszkać pięknie i komfortowo, w zgodzie ze sobą.
Minimalistyczne wnętrza mogą zawierać w sobie elementy nawiązujące do stylu klasycznego, glamour, boho, retro i wielu innych – dzięki temu podkreślają osobowość właścicieli.
To, że styl industrialny może być minimalistyczny, nikogo nie dziwi. We wnętrzach inspirowanych taką estetyką często panuje wizualna prostota oraz surowy klimat. Czy jednak tak urządzona przestrzeń może być elegancka i zachwycać niecodzienną głębią?
To rozwiązanie dla poszukiwaczy oryginalnych faktur, miłośników blasku, złudzeń optycznych i wszystkiego, co nietypowe. To zdecydowany must have dla każdego, kto ceni sobie unikatowy i innowacyjny design.
Kilka rodzajów płytek, obejmujących warianty gładkie, delikatne struktury, motyw kamienia, dekoracyjne mozaiki oraz heksagony, dzięki którym można tworzyć kreatywne i w pełni spersonalizowane stylizacje.
To odważny pomysł na zaaranżowanie we wnętrzu akcentowej ściany, która subtelnie ozdobi każde wnętrze urządzone w duchu „less is more”.
Czyste, białe tło może być w pełni gładkie lub urozmaicone delikatną strukturą, przypominającą papier czerpany. Taki uniwersalny wzór sprawdzi się nie tylko w łazience, ale również salonie, a nawet w sypialni. W towarzystwie drewna, naturalnych tkanin i dodatków stworzy przestrzeń wypełniona spokojem, w której można celebrować prostotę na własnych zasadach i na moment zapomnieć o codzienności.