Popiół surowy w karmie dla psa wielu z nas może kojarzyć się myląco
Popiołem surowym nazywane są po prostu składniki mineralne zawarte w karmie. Podobnie jak inne substancje odżywcze stanowi podstawę odpowiedniej diety Twojego psa lub kota. Podanie na etykiecie zawartości surowego popiołu, często określonego składnikami odżywczymi, jest obowiązkiem każdego producenta.
Popiół w karmie – skąd taka nazwa?
Tak niepozorne określenie składników odżywczych wynika z tego, że zawartość popiołu określa się poprzez spalanie próbki w temperaturze wynoszącej od 550 do nawet 600 C. Jest to proces minimalizacji próby, podczas którego spala się materia organiczna. W wyniku tego procesu otrzymywana jest materia nieorganiczna. Ma ona formę popiołu, co bezpośrednio wpływa na jej nazwę.
Popiół w karmie dla kota i psa to nic innego jak składniki odżywcze. Pełnią one kluczową rolę w rozwoju zwierząt. Jeśli chodzi o podstawowe role surowego popiołu to:
wspomaga on budowanie kości, szkliwa, włosów i skóry,
pośredniczy w transporcie tlenu do komórek,
wchodzi w skład komórek, enzymów, hormonów oraz płynów ustrojowych,
dba o prawidłowego działanie nerwów i mięśni,
reguluje gospodarkę wodno-jelitową,
utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową.
Na tej podstawie można się domyślić, że składniki odżywcze są niezbędne do tego, żeby organizm Twojego psa lub kota funkcjonował prawidłowo. Ważne jest więc to, żeby w karmie, którą go karmisz znajdował się surowy popiół.
Popiół surowy w karmach – jaka jest jego odpowiednia ilość?
Wyjaśniliśmy już, czym jest popiół surowy w karmie i po co się go do niej dodaje. Niektórzy mogą się jednak zastanawiać, jaka ilość popiołu surowego w karmach dla zwierząt jest odpowiednia.
Zakładamy, że chcesz zapewnić swojemu zwierzakowi wszystko to, co najlepsze. Dobrze więc mieć świadomość, że dobrej jakość karmy bytowe powinny mieć w swoim składzie od 5 do 10% popiołu surowego. Wartość ta nie powinna być zbyt mała ani zbyt duża, ponieważ mogłoby to wywołać poważne zaburzenia w organizmie zwierzaka, co utrudniłoby jego odpowiednie funkcjonowanie.
Pamiętaj, że karma dla psa i karma dla kota, poza właściwym procentem zawartości surowego popiołu, czyli składników nieorganicznych, powinny być też odpowiednio zbilansowane pod względem tłuszczu i białka. Wtedy Twój zwierzak porządnie się naje i zdobędzie siły na całodzienną zabawę.