Gingko biloba, miłorząb japoński, odwieczne drzewo, żywa skamieniałość, roślinny „dinozaur” – matuzalem świata flory pomaga na pewno seniorom. Ponieważ korzystne dla zdrowia właściwości pożytków pozyskiwanych z miłorzębu odczuwa się w każdym wieku i niezależnie od płci.
1. Już od ponad 5 tysięcy lat Chińczycy są przekonani, że wprowadzenie do diety pożytków z miłorzębu to działanie, które może człowiekowi przynieść korzyść. Badania analityczne potwierdzają, że mają rację, ponieważ w miłorzębie znajduje się wiele bioaktywnych związków z grup flawonoidów, proantocyjanów, terpenów, fitosteroli, witamin, polisacharydów, kwasów fenolowych i innych.

2. Obecnie wiemy też, że miłorząb zawiera wiele różnorodnych antyoksydantów – to naturalne antyutleniacze. Jak wiadomo, przeciwutleniacze przyczyniają się do całkowitej zdolności antyoksydacyjnej organizmu i mogą pomóc wzmocnić mechanizmy obronne naszego ustroju. Ochrona przed stresem oksydacyjnym jest ważna
3. Miłorząb, będąc matuzalemem świata roślinnego, wydaje się być wyjątkowo bliski seniorom, ponieważ ekstrakt z tego drzewa bada się także pod kątem jego potencjalnie pozytywnego wpływu na funkcje poznawcze. Istnieją doniesienia, że wzbogacanie diety w wyciąg z tej rośliny pomaga w utrzymaniu pamięci wraz z postępem wieku metrykalnego i zachowaniu funkcji poznawczych, a nawet w poprawie wydajności poznawczej.
4. Możliwe, że już niebawem dowiemy się też, czy miłorząb warto wprowadzić do diety również z uwagi na jego korzystny wpływ na układ nerwowy – szczególnie w przypadku problemów z pamięcią czy neurosensorycznych (czyli związanych z odczuwaniem), bo i takie sygnały płyną ze świata naukowego. Miłorząb jest bowiem badany przez pryzmat jego potencjalnie korzystnego wpływu na zachowanie dobrej równowagi psychicznej.
5. Miłorzębowi przypisuje się nawet i to, że może pomóc na szumy w uszach – czy tak jest, tego jeszcze nie wiemy, ale istnieją naukowo uzasadnione podejrzenia, że ten roślinny skarb, wprowadzony do diety, dostarcza składników, które mogą wspomagać krążenie obwodowe, co jest szczególnie przydatne dla oczu i uszu i przyczynia się do dobrego słyszenia i widzenia.
6. Poprzez poprawę krążenia krwi w mózgu miłorząb ma także pomagać w utrzymaniu prawidłowej pracy umysłowego centrum dowodzenia organizmem u osób starszych. Czekamy w tym temacie na werdykt uprawnionych europejskich urzędów, które pilnie – już od wielu lat
7. Naukowo udowodniono też, że miłorząb pomaga w utrzymaniu dobrych funkcji poznawczych i przyczynia się do prawidłowego krążenia krwi, co jest związane z wydajnością i reaktywnością mózgu – nie tylko u seniorów
8. Miłorząb jest wg obecnej wiedzy naukowej jedynym na Ziemi organizmem, w którym stwierdzono występowanie gingkolidów, należących do grupy związków zwanych laktonami diterpenowymi, oraz bilobalidu z grupy seskwiterpenów trilaktonowych. O substancjach tych wiadomo, że są składnikami olejków eterycznych oraz charakteryzują się dużą biologiczną aktywnością, przez co nieprzypadkowo interesują się nimi dwie branże: medyczna i farmaceutyczna.
Wiedząc to wszystko, pewnie przestaje Was dziwić popularność preparatów zawierających wyciąg z miłorzębu.